Kira zammı hangi ayda yapılır?

Konut sahipleri ve kiracılar tarafından sıkça araştırılan kira zammı hangi ayda yapılır sorusunun detaylarını sizler için araştırdık.

Kira zammı hangi ayda yapılır sorusunun detayları şu şekilde;
Konut kira sözleşmesinin yenilendiği ayda ev sahibi kira artışı yapma hakkına sahiptir. Konut kira sözleşmesi yılda bir kez yenilenir. Yani 1 Haziran 2018 tarihinde yapılan konut kira sözleşmesi 1 Haziran 2019 tarihinde yenilenir ve bu tarihten sonra konut kira artışı uygulanarak alınır.

Konut kira sözleşmesi bitiş tarihinden sonra uygulanan kira artışı TÜİK tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan Tüketici fiyat endeksi (TÜFE)'nin 12 aylık ortalamalarının değişim oranına bakılarak hesaplanıyor. Bu oranlar TÜİK'in resmi sitesi olan 'www.tuik.gov.tr' adresinde yayınlanıyor. Haziran ayı içerisinde yayınlanacak olan kira artış oranının da tarihi belli oldu. Kira artış oranı önümüzdeki ay 3 Haziran 2019 tarihinde ve saat 10:00'da sitede yayınlanacak.

Kira zammı hangi ayda yapılır sorusunun detaylarını sizler için derledik. Kira artışı hangi aya göre yapılır ve konut kira artışı hangi ayda yapılır ile ilgili gelişmeleri ve haberleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Cemile GEDİKOĞLU / Konutnews.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol